Fundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona główna

Aktualności

Ostatni tegoroczny spacer - Bonarka 6.09

10.09.2015 12:38@Kasia [ ]

 

Ostatni spacer odbył się po terenie geologicznego Rezerwatu Bonarka oraz stanów w pobliżu centrum handlowego Bonarka. Obszar ten jest zbudowany z wapieni jurajskich i jest częścią Krzemionek Podgórskich.

 

 

Po wstępnym zapoznaniu z obszarem przeszliśmy w północną część rezerwatu, gdzie znajduje się Kamieniołom Liban, który od 30 lat nie jest eksploatowany. W trakcie zapoznawania z historią kamieniołomu, głośno zaznaczył swą obecność dzięcioł zielony, który obserwował nas z pobliskiego drzewa.

 

 

Następnie wróciliśmy na teren Rezerwatu Bonarka, gdzie poznaliśmy geologię tego miejsca, które zbudowane jest z wapieni i margli. Staliśmy na platformie abrazyjnej, która niegdyś stanowiła brzeżną część morza. Pomimo niesprzyjajacej pogody udało się nam znaleźć okazy krzemienia.

 

 

Na skałach wapiennych, ze względu na brak ziemi, występowało mało gatunków roślin. Obserwowaliśmy mchy, porosty, trawy oraz dwa gatunki rozchodnika.

 

 

Na koniec spaceru przeszliśmy nad stawy. Są one dawnymi gliniankami. Obecnie sa trzy, ale dawniej było ich więcej. Stawy te są pozostałością po cegielni, która tu niegdyś funkcjonowała.

 

 

 

Projekt jest współfinanasowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

 

Patronat medialny:

 

Fundacja Rozwoju
Gmin Polskich

adres biura:

ul. Halicka 10/11
31-036 Kraków
pokój nr 110

biuro@frgp.pl

 

adres siedziby:
ul. Mazowiecka 104A/36
30-023 Kraków


tel. +48 791 934 343,
+48 600 446 561


Facebook


pomagają nam

parnerzy frgp

parnerzy frgp

parnerzy frgp

parnerzy frgp

parnerzy frgp

Copyright © Fundacja Rozwoju Gmin Polskich 2010
Projekt: Agencja Interaktywna Krakweb.pl, CMS: ICEportal 3 CMS