Fundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona główna

Aktualności

Spacerem po Zakrzówku - 29.08

01.09.2015 06:54@Kasia [ ]

 

W sobotę 29.08 ponad 40-osobowa grupa ruszyła wraz z Panem Kamilem Kulpińskim podziwiać piękno przyrody Zakrzówka.

 

 

Na wstępie dostaliśmy szereg informacji o położeniu Zakrzówka oraz o genezie nazwy Zakrzówek - za krzakami.

Przeszliśmy do Skał Twardowskiego, dawnego kamieniołomu wapieni. Są to wapienie uławicone z występującymi gąbkami. Nazwa tego miejsca wiąże się z odkrytą w skałach dawną pracownię alchemiczną, gdzie mistrz Twardowski mógł mieć swoją pracownię.

 

 

Przy Skałach Twardowskiego oglądaliśmy trzmielinę zwyczajna, która nawet stare pędy ma zielone oraz orzecha włoskiego. Botanik uswiadomił nam, że orzech to nie samosiejka, tylko zapomniany, zakopany posiłek ptaków.

 

 

Obszar Skał Twardowskiego jest na etapie pomiędzy łąką, a lasem, porasta krzakami. Dlatego obecnie mogliśmy jeszcze podziwiać panoramę Krakowa.

 

 

Dalej przeszliśmy w stronę Zakrzówka, mijając zielony obszar  przy ul. Wyłom, dowiedzieliśmy się, że to miejsce obrała sobie jedna z największych w Polsce populacji węża gniewosza. Jest to wąż niejadowisty, jednak należy do węży dusicieli. Planowana jest strefa ochrony tego miejsca, ze względu na występowanie bardzo rzadkiego gatunku węża gniewosza. Jako ciekawostę Pan Kamil powiedział, że węże mają krótkie ogony, a żmija ma wręcz bardzo krótki.

 

 

Dawniej w obrębie Zakrzówka prowadzony był wypas owiec na murawach. Na obszarze tym występują liczne gatunki roślin m. in. szałwia okręgowa, szałwia łąkowa, wilczomlecz, czosnek, pasternak, szczypior, cebula. Prawdopodobnie pasternak nie jest rośliną naturalnie występującą w Polsce, tylko został sprowadzony w średniowieczu.

 

 

Dowiedzieliśmy się również, że wiele miejsc cennych przyrodniczo jest efektem działalności człowieka, a nie samej natury. Zauważono bowiem, że całkowite zakazy ingerencji człowieka na niektórych terenach nie przynoszą oczekiwanego efektu ekologicznego.

 

 

W dalszej cześci spaceru obserwowaliśmy również macierzankę, dziewannę, bylice zwyczajną, która po ukraińsku zwana jest Czarnobyl, ponieważ bardzo mocno pyli.

 

 

 

 

Projekt jest współfinanasowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

 

Patronat medialny:

 

 

Fundacja Rozwoju
Gmin Polskich

adres biura:

ul. Halicka 10/11
31-036 Kraków
pokój nr 110

biuro@frgp.pl

 

adres siedziby:
ul. Mazowiecka 104A/36
30-023 Kraków


tel. +48 791 934 343,
+48 600 446 561


Facebook


pomagają nam

parnerzy frgp

parnerzy frgp

parnerzy frgp

parnerzy frgp

parnerzy frgp

Copyright © Fundacja Rozwoju Gmin Polskich 2010
Projekt: Agencja Interaktywna Krakweb.pl, CMS: ICEportal 3 CMS