Fundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona główna

Aktualności

Relacja z pierwszego dnia flisu - 4.07

09.07.2015 16:21@Kasia [ ]

 

 

W dniu 04.07.2015 obyły się pierwsze dwa spływy galarem po Wiśle połączone ze spacerem po lesie łęgowym w pobliżu Przegorzał. Spływ rozpoczął się na wysokości wejścia na Bulwary Wiślane od strony ul. Zwierzynieckiej.

 

Po zejściu na brzeg prowadzący spacer - pan Kamil Kulpiński - krótko scharakteryzował nam teren, po którym będziemy spacerowali, a kapitan galaru - pan Józef zwrócił naszą uwagę na stan wody w Wiśle, to, że jest ona podpiętrzona stopniami wodnymi Kościuszko i Dąbie oraz, że obecnie na rzece praktycznie nie ma prądu umożliwiającego swobodny spływ bez użycia silnika.

 

 

Udając się w dalszy spacer po lesie łęgowym spotkaliśmy gatunki roślin charakterystyczne dla tego typu zbiorowiska roślinnego oraz mogliśmy zaobserwować czaplę siwą, która spłoszyła się na dźwięk naszych głosów.

 

 

Wśród roślinności podziwialiśmy pałkę wodną, strzałkę wodną - gatunki charakterystyczne dla zbiorników wodnych oraz pozostałe nieco mniej związane ze środowiskiem wodnym - nawłoć, chmiel (roślina, której szyszki stanowią przyprawę do piwa), dziką marchew, trzmielinę (roślinę bardzo trującą).

 

 

Przy okazji sprzyjającej pogody poruszyliśmy temat barszczu Sosnowskiego, który na szczęście na tym terenie nie rośnie, ale jest bardzo niebezpieczną rośliną szczególnie w bardzo słoneczne dni - powoduje uczulenie na słońce, czego efektem są silne poparzenia. Oprócz roślin wodnych i leśnych mogliśmy zaobserwować trzyszcza piaskowego - gatunek chrząszcza, który żyje na piasku, a jego optimum temperaturowe to 38-40 stopni Celsjusza.

 

 

Projekt jest współfinanasowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

 

Patronat medialny:

 

 

 

Fundacja Rozwoju
Gmin Polskich

adres biura:

ul. Halicka 10/11
31-036 Kraków
pokój nr 110

biuro@frgp.pl

 

adres siedziby:
ul. Mazowiecka 104A/36
30-023 Kraków


tel. +48 791 934 343,
+48 600 446 561


Facebook


pomagają nam

parnerzy frgp

parnerzy frgp

parnerzy frgp

parnerzy frgp

parnerzy frgp

Copyright © Fundacja Rozwoju Gmin Polskich 2010
Projekt: Agencja Interaktywna Krakweb.pl, CMS: ICEportal 3 CMS