Fundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona głównaFundacja Rozwoju Gmin Polskich - strona główna

Aktualności

Rezerwat Przyrody Skołczanka - 28.06

01.07.2015 10:29@Kasia [ ]

 

 

W niedzielę wraz z botanikiem Kamilem Kulpińskim wyruszyliśmy na spacer do rezerwatu przyrody Skołczanka. Spacer rozpoczęliśmy od łąki świeżej, na której zaobserwowaliśmy m.in. barszcz zwyczajny i marchew zwyczajną oraz dowiedzieliśmy się o dawnym zastosowaniu tych roślin w kuchni.

 

Poznaliśmy także wiele pospolitych roślin, których w przeciwieństwie do tamtych nie należy spożywać, gdyż są trujące – np. psianka słodkogórz czy tojeść. Dowiedzieliśmy się również dlaczego szrotówek kasztanowcowiaczek jest takim problemem i jaki jest najlepszy sposób, by sobie z nim radzić.

 

 

Następnie odwiedziliśmy źródełko i poznaliśmy bezkręgowce, które są indykatorem czystej wody – kiełż i wypławka białego. Później poprzez leśną część rezerwatu dotarliśmy na murawę napiaskową, gdzie poznaliśmy charakterystyczną roślinność tego zbiorowiska, m.in. niepozorny czerwiec trwały, który jest rośliną żywicielską owada czerwca polskiego.

 

 

Dalsza część wycieczki przebiegała przez piękny las bukowy, w którym poznaliśmy rośliny runa takie jak kopytnik pospolity czy kilka rodzajów storczyków. Odwiedziliśmy również mogiły ofiar II Wojny Światowej a wychodząc z lasu spotkaliśmy żabę trawną, przy okazji dowiadując się jak odróżnić ją od innych żab brunatnych. Przez całą wycieczkę towarzyszyły nam śpiewy wielu ptaków: kapturki, kosa, rudzika, drozda śpiewaka i wielu innych.

 

 

Spacer zakończyliśmy na uroczysku Kowadza, co zapewne ucieszyło miłośników owadów – na obecnych tam murawach kserotermicznych żerowało dużo prostoskrzydłych i motyli. Wśród tamtejszych roślin najbardziej rzucały się w oczy niebieski żmijowiec zwyczajny i żółty dziurawiec.

Kolejne spacery dopiero w drugiej połowie sierpnia, tymczasem zapraszamy wszystkich na flisy już od najbliższej soboty!

 

 

Organizatorzy:

Patroni medialni:

 

Fundacja Rozwoju
Gmin Polskich

adres biura:

ul. Halicka 10/11
31-036 Kraków
pokój nr 110

biuro@frgp.pl

 

adres siedziby:
ul. Mazowiecka 104A/36
30-023 Kraków


tel. +48 791 934 343,
+48 600 446 561


Facebook


pomagają nam

parnerzy frgp

parnerzy frgp

parnerzy frgp

parnerzy frgp

parnerzy frgp

Copyright © Fundacja Rozwoju Gmin Polskich 2010
Projekt: Agencja Interaktywna Krakweb.pl, CMS: ICEportal 3 CMS